Künefenin Tarihi

künefe malzemeleri

Künefenin Tarihi

Künefe ince kıyılmış kadayıf yapılan, şurupla beslenen ve tipik olarak peynir ile fıstık gibi diğer malzemelerin dahil edilmesiyle yapılan, geleneksel bir tatlıdır. Arap Yarımadası’nda, özellikle Levant, Mısır ve Filistin’de popülerdir. İlaveten Türkiye, Yunanistan, Balkanlar ve Güney Kafkasya'da varyantları ve popülerliği bulunmaktadır.

Antakya Künefesi tarihi kaynakların birçoğunda Lübnan ve Filistin kaynaklı olarak gösterilir. Ancak künefenin, tel kadayıfın bizim topraklarımızdan dünyaya yayılan bir malzeme olmasından ötürü bir Türk tarifi olduğu açıktır. Bununla birlikte ince kıyılmış kadayıfın üstüne peynirin serpiştirilmesi ve sonra tekrar kadayıf ile kapatılması ve her iki tarafının da çevrilerek pişirilmesi tarifi tamamıyla Hatay yöresine özgüdür.

Künefe Nerenin Tatlısıdır?

Güzel ilimiz Antakya çok eski medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Dünyanın ilk peynirli tatlısı olan künefe Antakya yöresinin dünya mutfağına nadide bir hediyesidir. Künefe tüm Ortadoğu’da yaygın olan geleneksel bir tatlımızdır. Öyle ki Osmanlı döneminde Antakya`nın tarihi çarşısı Uzunçarşı’da Osmanlı yönetiminin önde gelenleriyle künefe gecelerinin yapıldığı ve hatta halka künefe ikram edildiği dahi bilinmektedir. Dolayısıyla künefe gastronomi şehri olan ve birçok lezzete ev sahipliği Antakya ilimizden gelen köklü bir gelenektir. Özetle Antakya’ya özgü bu lezzet kültürel geçmişi olan birçok medeniyeti tatlandıran ve gelenekselliğini korumamız gereken nadide bir tatlı türüdür.

Etiketler: künefe malzemeleri,künefe,künefe peyniri,toptan künefe malzemeleri, tarihi osmanlı künefe, künefe tarihi
Şubat 10, 2022
Listeye dön