Künefenin Püf Noktaları

künefe malzemeleri

Künefenin Püf Noktaları

 

Künefe Malzemeleri Nelerdir?

 

Künefe, şerbetle peynirin buluştuğu özel bir tatlıdır ve ülkemizde Hatay ili ile tanınmaktadır. İyi bir künefe için malzemelerin özenle seçilmiş, taze ve yerinden olması çok önemlidir. Gerçek bir künefenin malzemeleri temelde künefe için özel olarak dökülmüş tel kadayıfı ve yine künefe için özel olarak yapılmış taze tuzsuz peynir, hakiki tereyağıdır. Bunlar içinde kuşkusuz künefenin en ayırt edici malzemesi peyniridir ve künefe peyniri sadece bu tatlı için üretilmektedir.  Zira künefe peyniri, künefenin temel lezzet kaynağıdır. Künefe peyniri tamamen tuzsuz olmalı ve taze peynirden olmalı. Bu peynirde kesinlikle sabah sağım sütü kullanılmalıdır. 

            Tel kadayıfı kıraç bölgelerde yetişmiş proteini yüksek unla hamuru hazırlanmalıdır. Bu hamur ortalama 3 saat çırpılmaktadır. 3 saatlik çırpılma aşamasından sonra bir 3 saat hamur dinleniyor. Hamur dinlenirken kendine has bir kıvama gelmiş oluyor. 6 saatlik sürenin sonunda hamuru döküm aşamasına geçilmektedir. Hamuru döktükten sonra da tel kadayıflarımızı 12 saat dinlendirilmesi gerekiyor. Yağın ise mutlaka tereyağı olması gerekmektedir.

            Künefeyi lezzetlendirmek adına en önemli unsur ise kaymak ve Antep fıstığıdır. Kaymak taze sütten yapılmış olmalıdır. Bununla birlikte süt ülkemizin bitki çeşitliliği yüksek en güzel bölgelerinden elde edilir bu sayede kaymağın lezzeti en yüksek seviyeye ulaşır. Antep fıstığı ise Gaziantep’in verimli topraklarında yetişen fıstık çeşitlerinden koku ve aroması yüksek fıstıklar arasından seçilmelidir. Bu sayede künefe fazlasıyla lezzetlendirilecektir.

Künefenin Püf Noktaları

Künefenin püf noktalarından bahsedebilmek için öncelikle tarifine bir göz atalım:

Şerbeti için;

200 ml su

200 ml şeker

Künefe için;

300 gram kadayıf

50 gram tereyağı

180-200 gram Künefelik peynir

Üzeri için;

Antep fıstığı

Kaymak

Hazırlanışı:

Şerbeti için su ve şekeri bir tencereye koyup ocağa alın, kısık ateşte 10-15 dakika kaynatın. Şerbeti hemen kullanacaksanız içine limon eklemenize gerek yok. Ancak daha sonra kullanacaksanız, 1 çay kaşığı kadar limon suyu da ekleyebilirsiniz. Tereyağını sos tavasına alın ve yağı eritin. Yağ eridikten sonra üzerinde oluşan köpükleri alın. Bakır tepsiyi tavada kalan tereyağı ile iyice yağlayın. Tereyağı ve kadayıfı güzelce harmanlayın. Kadayıfın ince tel kadayıf olması özellikle önemlidir. Tabii ki hepimizin evinde Hatay’da ince tel kadayıf yapan makine olamayabilir. İnce tel kadayıfını kunefemalzemeleri.com” sitemizden temin edebilirsiniz.   Kadayıfı avucunuza alın ve serperek, eşit bir katman halinde tepsiye güzelce yayın. Daha sonra elinizi ıslatın ve hafifçe bastırarak kadayıfları tepsiye yerleştirip ince bir katman oluşturun. Bu noktada en önemli püf noktalardan birisi künefenin sıcak şerbetin soğuk olmasıdır. Şerbeti hızlı soğuması için farklı bir kaba alın. Bundan sonrasında sıra peynire gelmektedir.

Künefenin bir diğer püf noktası peyniridir. En iyi künefe, Hatay’dan gelen "sünme peynir" ile yapılır. Bu peyniri de “kunefemalzemeleri.com” sitemizden rahatlıkla bulabilirsiniz. Peyniri rendeleyin ve kadayıfın üzerine eşit şekilde yerleştirin. Üzerine tekrar kadayıf serpin ve elinizle bastırarak yerleştirin. Tepsiyi ocağa alın ve 10-12 dakika kısık ateşte pişirin ve altının kızardığını görünce altını kapatın. Bir büyük boy tepsiyi yağlayın ve diğer tepsinin üzerine kapatın. Tepsiyi ters çevirin ve künefeyi diğer tepsiye aktarın. Tepsiyi ocağa alın ve kısık ateşte 10-12 dakika daha pişirin. Soğuyan şerbeti sıcak tatlının üzerinden gezdirin. Servis için üzerinde kaymak ve Antep fısıtğı ekleyin. Antep fıstığı opsiyonel bir servis önerisi değildir. Künefenin üstünü kapatacak kadar fıstık dökmeniz özellikle önemlidir. Zira künefeden alacağınız lezzeti artırır.

 

 

 

künefe yapmanın püf noktaları  kadayıfın hamur olmaması için

Etiketler: künefe malzemeleri,künefe,künefe peyniri,toptan künefe malzemeleri,künefe yapmanın püf noktaları, kadayıfın hamur olmaması için
Kasım 13, 2020
Listeye dön