Künefe Yapılışında Künefe Peynirinin Önemi

künefe peyniri

Künefe Nedir?

 

Künefe, özellikle birçok Arap ülke ve bölgesinde yaygın olarak kullanılan şekerli bir hamur işidir. Künefenin hazırlanışı bölgeden bölgeye değişse de, temel olarak künefe arasında özel  künefe peyniri çıtır kadayıfı ve şerbeti ile üzerinde antep fıstığı şeklinde hazırlanır.

Künefe yapımında akla ilk gelen sorulardan biri "Künefe hangi peynirle yapılır?" sorusu olmaktadır. Bu sorunun cevabı ise tuzsuz Antakya peyniridir.Tel tel açılan kadayıfın bol tereyağıyla buluşması, özel künefe peyniri  olarak da bilinen tuzsuz Antakya peyniri, çıtır çıtır kızaran kadayıf telleri ile künefe bu toprakların en özel tatlarından biridir.

Temel olarak Hatay orijinli olmasına rağmen künefeyi her şehirde hatta her kebapçının menüsünde ya da her evde bulabilirsiniz. İçinde sünen peynirinin şerbetle olan zıt uyumu, ilk çatalda bile kendini hissettirecek nitelikte olan künefenin bu kadar yaygın olmasına şaşmamak gerekir.

Künefe çoğunlukla tuzsuz künefe peyniriyle birlikte kendi özel tepsisinde hazırlanır. Yavaş yavaş döndürülerek ateşte pişen künefenin pişme sırasında iki yanının da nar gibi kızarması sağlanır. Evde yapmak için peynire alternatif olarak dil peyniri, tepsiye alternatif olarak da ufak kalın bir tava kullanabilirsiniz. 

 

Künefe Tarifi?

 

Künefe Tarifi İçin Malzemeler

 

  • 300 gram tel kadayıf
  • 150 gram tereyağı
  • 200 gram tuzsuz Antakya peyniri (ya da dil peyniri)

 

Şerbeti İçin:

 

  • 2su bardağı toz şeker
  • 2su bardağı su
  • 1yemek kaşığı limon suyu

 

Künefe Yapılışı

 

Künefenin şerbeti soğuk kendisi sıcak olmalıdır. Öncelikle üzerine gezdireceğiniz soğumuş şerbeti hazırlamak için toz şeker ve suyu tencereye alın.

Ocağa aldığınız şerbeti arada karıştırarak kısık ateşte kaynatın. Yaklaşık 20-25 dakika kadar kaynayan şerbete limon suyu ekleyip karıştırdıktan sonra ocaktan alın. Soğuması için bir kenarda bekletin.

Tel kadayıfı geniş bir kaba alın. Elinizle küçük parçalar haline getirin. Erittiğiniz tereyağını kattıktan sonra açmaya devam ederek tereyağını kadayıflara yedirin. Künefeyi pişireceğiniz küçük boy yuvarlak tepsileri ya da tavayı tereyağıyla yağlayın.

Tereyağlı kadayıf karışımının yarısını pişirme tepsisinin tabanına bastırarak döşeyin. Sonrasında rendelenmiş tuzsuz Antakya peynirini kadayıfların üzerine güzelce serpiştirin. Kalan tereyağlı kadayıf karışımıyla peynirlerin üzerini bastırarak kaplayın.

Künefe tepsisini ocak üzerinde gezdirerek künefeyi kısık ateşte pişirin. Taban kısmı renk alan künefeyi, geniş bir tabak yardımıyla ters çevirerek tekrar ocağa alın. Diğer tarafının da kızardıktan sonra kızaran künefenin üzerine ılık şerbeti gezdirip ocaktan alın. Kısa bir süre dinlenen ve şerbetini çeken künefeyi, dilimledikten sonra arzuya göre sıcak ya da ılık olarak servis edebilirsiniz.

 

Püf Noktası

 

İşleme başlamadan önce tel kadayıfı derin dondurucuda bekletin bu sayede kolaylıkla tel tel ayrılacaktır. Şerbetin de kıvamına gelmesi için uzun süre kısık ateşte kaynaması gerek ki eğer künefe şerbeti olduysa, şerbeti kaşığa alıp döktüğünüzde şerbet damlamamalı, kaşıktan aralıksız olarak süzülmelidir.

Ayrıca künefe şerbeti oda sıcaklığında soğumuş ve dinlenmiş, ocaktan alınan künefe sıcak olmalıdır. Peynirlerin üzerini boşluk bırakmayacak şekilde kadayıflarla kaplamaya özen gösterin.

Son olarak künefeyi pişireceğiniz tepsi ısıyı eşit olarak dağıtan bakırdan seçmeniz ve orta boy bir tepside hazırlayıp tek seferde pişirmeniz daha iyi olacaktır.

 

Künefe Kalori

 

Künefe çoğumuzun bildiği üzere bol tereyağı ile pişirilip şerbetlendirilen ve sıcak şekilde yenen bir tatlıdır. İsteğe bağlı olarak üzerine ya da içerisine kaymak ve Antep fıstığı da eklenebilen bu şerbetli tatlının tarihçesi oldukça eskiye dayansa da kuşkusuz en güzeli Hatay ilimize ait ve Antep’in eşsiz fıstığıyla lezzetlendirilmiş künefedir.

Kaliteli malzemeler kullanılarak hazırlanan künefenin yapımı da aslında tahmin edilenin aksine oldukça kolay. Ancak içeriğinde yüksek miktarda yağ ve karbonhidrat barındırması açısından  künefe tüketiminde porsiyona ve tüketme sıklığına dikkat etmenizde yarar olacaktır. Künefenin kalorisi aşağıdaki gibidir.

 

1 Orta Porsiyon: 426kcal

%51 Karbonhidrat

%43 Yağ

 

Etiketler: Künefe peyniri,künefe hangi peynirle yapılır,künefe peyniri nasıl yapılır,hatay künefe peyniri,künefe peyniri adı
Ekim 26, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR