Künefe Yağı Nasıl Yapılır?

Künefe Yağı Nasıl Yapılır?

 

 Künefe Yağı Nasıl Yapılır?

 

Tercihen dilediğiniz miktarda yapabilmekle beraber birim olarak bir kilo tereyağı kısık ateşte derince bir kapta eritilir. Sonrasında tereyağı eriyip kaynadıkça üst kısmında meydana gelen köpük köpük bir yapı olacaktır. Meydana gelen bu köpüklü yapıyı süzgeç ya da kaşık yardımıyla belirli aralıklarla almalısınız. Tam olarak tüm köpük katmanını aldığınızdan emin olmalısınız. Sonrasında 1 saat kadar bir sürenin sonunda suyun tamamen buharlaştığını ve tortuların dibe çöktüğünü göreceksiniz. Bu aşamada ocağın altını kapatın ve bir süre eritmiş olduğunuz tereyağını dinlenmeye bırakın. Az bir zaman içinde yağın sarı bir renk aldığını göreceksiniz. Elde etmiş olduğunuz yağı bir süre daha dinlendirdikten sonra temiz bir bezden geçirilerek bir kaba doldurun ve buzdolabına koyup donması bekleyin. Sade yağ tamamen katılaştıktan sonra künefeniz için kullanıma hazır olacaktır. 

 

Künefe Yağı Olarak Kullanılan Sade Yağ Nedir?

 

Yöresel olarak sıklıkla Şanlıurfa yağı veya Şanlıurfa sade yağı yahut genelde künefe yağı ya da hazır künefe yağı olarak da adlandırılan sade yağ koyun sütünden yapılan tereyağından elde edilir. Genellikle üretiminde büyükbaş hayvan sütü kullanılmayan hazır künefe yağı Türkiye'nin eşsiz zengin ve çeşitli bölgelerine has değişik bitkilerin küçük baş hayvanlara verdiği gıda neticesinde oldukça lezzetli bir hal almakta ve künefeye tat katmaktadır. Bu ise Orta Doğu bölgesinde de yapılan künefelerden ülkemiz künefesini ayıran, Türkiye’nin sade yağına has özelliktir. Sade yağ ya da künefe yağı tereyağının özüdür. Türkiye’nin Güney Doğu Anadolu bölgesinde yetişen koyunların sütleri mayalanıp yoğurt haline getirilir, daha sonra elde edilen yoğurt yayıkta yayılarak tereyağına çevrilir. Tereyağı oluşumundan sonra sıcak su ve buharlı kazanlarda eritilerek yağ haline getirilmektedir. İnternetten ya da bilenlerden danışarak ve araştırarak göreceksiniz ki evde sade yağ yapımı tarif ve videoları vardır. Ancak marketten alınan tereyağı ile evde yapılan sade yağları yani künefe yağları yerinde yörenin künefesinin lezzetine ulaşamayabilir Pek tabii künefe lezzeti bakımından yine de tereyağından daha iyi ir sonuç elde edersiniz, çünkü tereyağının bazı zararlı kısımlarını bu şekilde ayrıştırmış %99 süt yağından oluşan bir ürün elde etmiş olursunuz.

 

 Künefe Yağı/ Sade Yağın Faydaları

 

Künefe yağı olarak da bilinen sade yağın yalnızca künefe ile tüketimi değil, günlük tüketimi de pek çok uzman tarafından son zamanlarda önerilmektedir. Bunun künefe yağının pek çok fayda içermesinden de kaynaklandığı gözlemlenmektedir. Hazır künefe yağı yalnızca künefenize eşsiz bir tat sağlamaz aynı zamanda vücudunuza da pek çok fayda sağlar: Sade yağ öncelikle en yüksek kaliteli ve en sağlıklı doymuş yağ kaynağıdır. Sade yağ da doğadaki bir diğer doymuş yağ kaynağı anne sütü gibi sağlıklı bir beyin için çok önemlidir. Sade yağ karaciğerde doğrudan absorbe edilir ve ivedilikle enerjiye dönüştürülür. Hazır künefe yağı yahut sade yağ her türlü sindirim sistemi problemi sorunuyla mücadelede kullanılabilir. Bununla birlikte sade yağ vücuda sağladığı enerji ile, aldığınız besinlerin faydalı hale getirilmesini sağlar. Sindirimi güçlendirmek için çok güçlü bir besindir ve sindirime yardımcıdır. Hazır künefe yağı 250 dereceye kadar ısıtılabilir ki bu da yağı her türlü kızartma veya kavurma işleminde rahatlıkla kullanabileceğiniz anlamına gelir. Vitamin A, E ve K2 zengini olan hazır künefe yağının raf ömrü yoktur, hiç bozulmaz. Hazır künefe yağının içeriği süt şekeri laktozdan arındırılmış olduğu için, laktoz intoleransı olan bireyler tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Gerçek bir künefe lezzeti tatmak ya da işletmenize gelen müşterilerinizin yöreden bir künefe lezzetini deneyimlemesini istiyorsanız künefemalzemeleri.com isimli web sitemizden hazır kğnefe yapı temin etmelisiniz.

Etiketler: künefe yağı,hazır künefe yağı,toptan künefe yağı
Kasım 30, 2021
Listeye dön