Künefe şerbeti nasıl yapılır?

künefe şerbeti,künefe şerbeti yapma,künefe şerbeti nasıl yapılır

Künefe şerbeti nasıl yapılır?


Künefe şerbeti nasıl yapılır diye araştırdığınızda şerbet yapımının çok kolay olduğunu fark edebilirsiniz. Gelin öncelikle künefe şerbeti nasıl yapılır bir bakalım: 
Künefe Şerbeti Malzemeleri:
•    2 su bardağı su
•    2 su bardağı toz şeker
•    1 çay kaşığı limon suyu

Künefe Şerbeti Yapılışı

•    Künefenin şerbetini hazırlamak için ilk olarak su ve şeker bir tencereye alınarak kaynamaya bırakılır. 
•    Şerbetin dibine tutmaması için ara ara karıştırılır.
•    Şerbet kaynamaya başlayınca şekerin kesilmemesi için 1 çay kaşığı limon suyu eklenip 10-15 dakika kadar daha kaynatılır ve şerbet soğumaya bırakılır.
Şerbetli bir tatlıdan bahsediyorsak o tatlıya en tadını verecek en önemli unsur şerbetinin kıvamıdır. Künefe şerbetinin kıvamı ayarlanırken fazla kaynamaması ve az pişmemesi en önemli unsurlardan biridir. Şerbet yaparken en fazla 10 dakika pişirilerek mutlaka limon suyu eklenir. Künefe şerbetinin kıvamını anlamak için dilerseniz şerbeti bir kaşığa alın ve kaşıktan damlatın. Eğer damlıyorsa şerbetiniz olmuş demektir. Diğer taraftan şerbetin kıvamını anlamak için şerbeti akıtabilirsiniz. Şerbetiniz akarken ip gibi akıyorsa şerbetiniz tam kıvamında demektir. Diğer şerbetli tatlılardan bahsedersek eğer şerbetiniz oda sıcaklığında ise tatlınızın fırından çıkmış sıcak halini kullanmalısınız. Ancak her tatlının kendine göre bir şerbet ve sıcaklık ayarı vardır. Mesela şekerpare hamurunun sıcak ve şekerpare şerbetinin de sıcak olması gerekmektedir. Bu tamamen şekerpare tatlısına özel bir durumdur. Ancak genel olarak tatlılara baktığımızda şerbetin oda sıcaklığında, tatlının ise sıcak olması tercih edilen bir durumdur.
 

Etiketler: künefe şerbeti,künefe şerbeti yapma,künefe şerbeti nasıl yapılır
Ocak 14, 2022
Listeye dön