Künefe Peyniri Nasıl Olmalı?

Künefe Peyniri Nasıl Olmalı?

 


Künefe peyniri nasıl yapılır?


Künefe peyniri;temel künefe malzemesidir. Künefeye orijinal lezzetini künefe peyniri verir. Künefe peyniri yapısı itibariyle beyaz renkli, tuzsuzdur ayrıca ısıtıldığı zaman uzar. Künefe peyniri İtalyanların mozzarella peynirine de oldukça benzemektedir. Künefe peynirinin en önemli özelliğinin keçi sütünden üretilmesi olduğunu yukarıda belirtmiştik. Künefe peyniri yapımı için öncelikle kullanılacak süt 35 dereceye kadar ısıtılır. Isıtılmış süte peynir mayası ilave edilerek sütün pıhtılaşması sağlanır. Bu noktada sütün pıhtılaşması için2 saat beklenmesi gerekmektedir. Daha sonra sütün içindeki kıvamlı pıhtıları kepçe ile keserek bir tülbentin içine alınır. Künefe peynirinin olduğunu anlamak için bu aşamada elde edilen peynirden küçük bir parça alarak kaynar suya atılır. Eğer eriyip esnemeye başlarsa, künefe peyniri olmuş demektir. Kaynar suda test edilen künefe peyniri kısa bir süre daha oda sıcaklığında bekletilerek olgunlaştırılır. Elde edilen künefe peynirinin 7-10 gün kadar peynirin kullanımı mümkündür. Ancak unutulmaması gereken nokta künefe peynirinde hiç tuz kullanılmadığından çabuk tüketilmesi gerektiği hatta ilk 2 günde tüketildiğinde maksimum lezzetin elde edileceğidir.

 

Künefe Peynirleri

 


Künefede kullanılan künefe peynir çeşitlerine baktığımız zaman; Urfa peyniri, Antep peyniri, Hatay peyniri, lor peyniri, dil peyniri gibi peynir çeşitlerinin kullanıldığını görmekteyiz. Yöreden yöreye künefe içinde kullanılan künefe peynirinin gösterdiği çeşitlilik künefenin lezzetinde de yöreden yöreye farklılık göstermektedir. Dolayısıyla yöresel künefe lezzetini bulmak biraz zaman alabilir zira her yerde yöresel künefe malzemelerini bulamayabilirsiniz. Eğer evde künefe yapıyorsanız en kolay bulunabilen künefe peyniri olarak kullanabileceğiniz peynir çeşitleri dil peyniri ve lor peyniridir bu bakımdan bu iki çeşit peynir çok tercih edilir. Künefe peyniri künefenin ana malzemelerinden biri olduğu ve şerbetle karışacağı için çok tuzlu bir peynir kullanılmamalı bu konuda dikkatli olunması gerekir. Zira tuzsuz peynir künefe tatlısının vazgeçilmezidir. Çünkü tatlıya en büyük tadı künefe peyniri vermektedir.

 

Künefe Peynirini Nereden Alabilirim?

 


Dillere destan lezzette, Güney Doğu Anadolu’muzun marka tatlısı künefeyi evlerinizde hazırlamanız da mümkündür. Hatay başta olmak üzere Güney Doğu Anadolu yöresinde künefenin gerçek lezzetini elde edebilecek doğru künefe peynirini bulmanız mümkündür. Güney Doğu yöresinde yaşamayan diğerleri ise evlerinde künefe yaparken genellikle lor peyniri ve dil peyniri gibi peynirleri tercih etmektedir. En azından tuzsuz olduğu için bir opsiyon olarak değerlendirilen bu peynirlerin temin edilmesi de oldukça kolaydır.
Eğer süpermarketlerin reyonlarında künefe peyniri etiketi ile satılan peynirleri tercih edecekseniz içeriğinde keçi sütü olup olmadığını ve tuz oranını dikkatle incelemenizde fayda var. Zira daha önce yukarıda da bahsettiğimiz üzere gerçek künefe peynirinin temel özelliği keçi sütünden yapılması ve tuzsuz olmasıdır. Pazardan künefe peyniri alacaksanız, gerekli hijyen şartlarının sağlandığını iyi analiz etmelisiniz. Çabuk bozulma tehlikesi olan künefe peynirinin tozdan ve açık havadan korunması gerekmektedir. Dolayısıyla hijyen kurallarına uygun muhafaza edilen künefe peynirini satın almalısınız. Bununla birlikte toptan künefe peyniri temin etmek isteyen işletmeler de olabilir. Toptan künefe peyniri kullanıldığında daha sonra kullanmak için dondurucuda muhafaza edilir. Dondurucudan çıkan künefe peynirini rendeleyerek kadayıfların arasına mükemmel bir lezzet yaratabilirsiniz. Açık havada bırakılan ya da güneş gören künefe peyniri bozulmaya açık hale gelir. Bu bakımdan işletmelerin toptan künefe temin edecekleri yeri iyi analiz etmeleri gerecektir. Kunefemalzemeleri.com isimli web sitemiz hem işletmeler hem de evde künefenin eşsiz lezzetine varmak isteyenler için toptan künefe peyniri bulabilirsiniz.

Kunefemalzemeleri.com web sitemizden künefe peynirini aldığınızda, elinizdeki kadayıfla evde harika lezzetlere imza atabilirsiniz!

 

Etiketler: künefe peyniri, toptan künefe peyniri, tuzsuz peynir, künefeye hangi peynir, künefede kullanılan peynir
Kasım 30, 2021
Listeye dön