Künefe Malzemeleri Nelerdir ?

künefe malzemeleri

Künefe Malzemeleri Nelerdir?

Künefeşerbetle peynirin buluştuğu özel bir tatlıdır ve ülkemizde Hatay ili ile tanınmaktadır. İyi bir künefe için malzemelerin özenle seçilmiş, taze ve yerinden olması çok önemlidir. Gerçek bir künefenin malzemeleri temelde künefe için özel olarak dökülmüş tel kadayıfı ve yine künefe için özel olarak yapılmış taze tuzsuz peynir, hakiki tereyağıdır. Bunlar içinde kuşkusuz künefenin en ayırt edici malzemesi peyniridir ve künefe peyniri sadece bu tatlı için üretilmektedir.  Zira künefe peyniri, künefenin temel lezzet kaynağıdır. Künefe peyniri tamamen tuzsuz olmalı ve taze peynirden olmalı. Bu peynirde kesinlikle sabah sağım sütü kullanılmalıdır. 

            Tel kadayıfı kıraç bölgelerde yetişmiş proteini yüksek unla hamuru hazırlanmalıdır. Bu hamur ortalama 3 saat çırpılmaktadır. 3 saatlik çırpılma aşamasından sonra bir 3 saat hamur dinleniyor. Hamur dinlenirken kendine has bir kıvama gelmiş oluyor. 6 saatlik sürenin sonunda hamuru döküm aşamasına geçilmektedir. Hamuru döktükten sonra da tel kadayıflarımızı 12 saat dinlendirilmesi gerekiyor. Yağın ise mutlaka tereyağı olması gerekmektedir.

            Künefeyi lezzetlendirmek adına en önemli unsur ise kaymak ve Antep fıstığıdır. Kaymak taze sütten yapılmış olmalıdır. Bununla birlikte süt ülkemizin bitki çeşitliliği yüksek en güzel bölgelerinden elde edilir bu sayede kaymağın lezzeti en yüksek seviyeye ulaşır. Antep fıstığı ise Gaziantep’in verimli topraklarında yetişen fıstık çeşitlerinden koku ve aroması yüksek fıstıklar arasından seçilmelidir. Bu sayede künefe fazlasıyla lezzetlendirilecektir.

Etiketler: künefe malzemeleri,künefe,künefe peyniri,toptan künefe malzemeleri
Kasım 12, 2020
Listeye dön