Künefe Kaymağı

Künefe Kaymağı

Künefe Kaymağı

 

Künefenin lezzetini daha da artırmak için birlikte servis edildiği olmazsa olmazı, ekürisi künefenin kaymağı gerçek süt kaymağı olmalıdır. Hakiki gerçek süt kaymak yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler genelde köy sütü olarak da bildiğimiz yarım litre tam yağlı manda sütü, 3 yemek kaşığı tereyağıdır.

Şayet köy sütü veya manda sütü bulamayacaksanız tam yağlı hazır UHT süt de kullanabilirsiniz ancak elde ettiğiniz kaymağın lezzeti azalacaktır. Diğer taraftan UHT sütlerinde ne kadar tam yağlı yazsa da yağı azaltılmış olduğu için içine krema eklemek zorunda kalabilirsiniz. Künefe kaymağı yapımı aslında kolay olan ama uzun zaman ve sabır gerektiren bir süreçtir. Gerçekte hakiki kaymakta krema yahut tereyağı kullanılmaz. Kunefemalzemeleri.com web sitemizde de sizlere sağlamış olduğumuz künefe kaymağının içeriği gibi günlük sağılmış oldukça yağlı bir sütü terletilir. Tam yağlı manda sütü neredeyse bir hafta boyunca devamlı kaynatılarak terletilir. Lakin evlerinde künefe kaymağı yağmak isteyenler için eğer işlemin vaktine riayet edilmezse malzeme ve emeğin ziyan olmaması açısından sütteki yağ oranını arttırmak için krema veya tereyağı eklenebilir. Böylece işlem daha kısa sürmüş olur. Diğer taraftan künefe kaymağı yapımı sırasında süt bir taşım kaynatılır ve tereyağı eklenerek karıştırmaya devam edilir. Sonrasında karışım sıcak halde bir kaba alınır. Diğer yandan derin bir tencereye su eklenerek bir kaba alınan süt karışımı bu tencerenin üzerine yerleştirilir. Tencerede ki su kaynamaya başladığında altı kısılır ve en az 10 saat kısık ateşte su süt demlenmeye bırakılır. Bu sırada da sütün yağı kaymak tutacaktır. İdeal olarak 15-20 saat aralığında süt sürekli demlenerek kaymak oluşması beklenir. Kaymak üstüne kaymak oluşturur böylece çok kalın tabaka kaymak elde edilir. Ancak yine de10-12 saatin sonunda büyük ölçüde bir kaymak tabakası elde etmiş olursunuz. Süt içerek kabı tencere üzerinden alıp ılıyınca üzerini kapatıp buzdolabında 2 gün hiç dokunmadan bekletin. 2 gün sonra kaymağı kürdan yardımıyla bir kenarından ayırın. Kaymağı elde ettiğinizi göreceksiniz.

 

Kaymak Nasıl Tüketilmelidir?

 

Kaymak Türk mutfağının vazgeçilmez bir lezzetidir. Kaymak hem geleneksel kahvaltılık ürünlerinden biri hem de tatlıların lezzet seviyesini yükselten en önemli geleneksel ürünümüzdür. Yukarıda detayları ile anlattığımız üzere sütün yağının yoğunlaştırarak elde edilen kaymak kuşkusuz künefenin en sevilen lezzet ikilisidir. Ülkemizde en ünlüsü manda sütünden üretilen Afyonkarahisar'a özgü olan kaymak genellikle kahvaltıda bal ile ya da tatlıların tamamlayıcı lezzeti olarak tüketilmelidir. Çoğunlukla bal, reçel ve pekmez gibi tatlı yiyeceklerle birlikte yiyebileceğiniz kaymak içeriğinde bol miktarda kalsiyum ve protein bulunmaktadır. Kunefemalzemeleri.com isimli web sitemizden künefe, katmer, baklava vb. ürünler ile sıklıkla tüketilen hazır gerçek süt kaymağını kullanımınıza sunuyoruz. Künefe kaymağı ürünümüzde krema bulunmamaktadır ve donuk zincirde tedarik edilmektedir.

 

Kaymağın Yararları?

 

Künefe ile birlikte harika bir ikili olan kaymak yalnızca mükemmel bir tada sahip değildir, bunula birlikte vücuda pek çok yarar da sağlamaktadır. Gerçek süt kaymağı tüketmenin yararları şunlardır: o Genel sağlık: Bir süt ürünü olarak kaymak, vücutta sağlığı etki eden önemli miktarda B2 Vitamini içerir. Yani dokuların büyümesini ve gelişimini destekler. Örneğin gözlerde, ciltte, bağ dokularında ve mukus tabakasında sağlıklı dokuların oluşmasına yardımcı olur. Saçınızın, tırnaklarınızın ve cildinizin sağlığını bile destekler. Bu nedenle, taze krema genel sağlığı iyileştirebilir ve vücut büyümesi için bağışıklığı güçlendirebilir. o Kemik ve Dişler: Kaymak önemli miktarda kalsiyum ve fosfor varlığı ile kemik sağlığınız korunur. Kaymaktaki fosfor vücuttaki kalsiyumu emebilir. Kalsiyum açısından zengin besinler tükettiğinizde vücut tarafından emilir ve güçlü kemikler geliştirir. o Kaybettiğin enerjini geri kazan: Kaymaktaki yağ oranı yüksek olduğu için kaybedilen enerjinin geri kazanılmasına yardımcı olur. Bağışıklık hastalıklarından muzdarip kişilerin düzenli olarak kaymak tüketmeleri önerilebilir. Bir de künefe ile tüketeceğiniz gerçek sütten yapılmış krema içermeyen kunefemalzemeleri.com kaymağını düşünün. Kesinlikle kaybedilen enerjinin geri kazanılmasına yardımcı olacaktır. o Beyin sağlığı: Kaymağın beyin sağlığına yardımcı olabileceğini bilmek şaşırtıcı değil mi? Bileşenleri ile gerçek süt kaymağı, yararlı beyin işlevlerine yardımcı olan birçok besine sahiptir. Siz de gerçek süt kaymağının lezzetine ve faydalarına ulaşmak için kunefemalzemeleri.com sitemizden bize ulaşın.

Etiketler: künefe kaymağı,toptan künefe kaymağı
Kasım 30, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR