Blog Başlık

 • Ekim 27, 2021

  Künefe


  Arapça Knafeh olarak bilinen künefe, kadayıfın (kataifi) şerbetle ıslatılmış ve genelde olarak peynirle veya bölgeye bağlı olarak kaymak, fıstık veya fındık gibi diğer malzemeler ile birleştirilen bir tatlıdır. Arap dünyasında, özellikle Mısır ve Levant'ta popülerdir ancak bu bölgede temsili olarak Filistin tatlısı kabul edilir. Varyantları Türkiye, Yunanistan ve Balkanlar'da da bulunur.


  Farklı bölgelerde künefe ismi ve tatlının içeriği çeşitlilik gösterir. Örneğin Arapça'da künefe ismi, kadayıfın kendisine veya tüm künefeye atıfta bulunabilir. Türkçede tel kadayıf peynir içeren künefe farklı şeylerdir. Balkanlar'da, rendelenmiş hamur benzer şekilde kadaif ve Yunanistan'da kataifi olarak bilinir ve fındıklı tatlı hamur işleri ve şerbet de dahil olmak üzere birlikte harmanlanarak tatlı oluşturulur.


  Künefenin OrtaDoğu’da  en bilinen çeşitlerinden biri, Filistin'in Nablus kentinden gelen sembolik Filistin tatlısı olan "Knafeh Nabulsiyeh" dir. Knafeh Nabulsiyeh’te Nabulsi adı verilen beyaz tuzlu bir peynir kullanır. Künefe büyük yuvarlak sığ bir tepside hazırlanır, hamur işi turuncu gıda boyası ile renklendirilir ve bazen ezilmiş antep fıstığı ile doldurulur.

  künefe,künefe nedir,künefe tarihi,hayat künefe
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR